International, National & State Elite Medallists

INTERNATIONAL SENIOR REPRESENTATIVES

  1. Matt Felton T46 Marathon World Cup 2018/2019
  2. Nic Harman Half Marathon Commonwealth Championships 2018
  3. Rochelle Rodgers Marathon 2019 Doha World Championships

WORLD CHAMPIONSHIP MEDALLISTS

  1. Matt Felton 2018 IPC World Marathon Cup BRONZE MEDAL

REGIONAL CHAMPIONSHIP MEDALLISTS

  1. Thomas Bruins 2012 Oceania Duathlon Championships GOLD MEDAL
  2. Thomas Bruins 2016 Asian Duathlon Championships GOLD MEDAL
  3. Thomas Bruins 2017 Asian Duathlon Championships GOLD MEDAL
  4. Alex McDougall 2017 Asian Duathlon Championships BRONZE MEDAL
  5. Thomas Bruins 2018 Asian Duathlon Championships GOLD MEDAL
  6. Nic Harman 2018 Commonwealth Half Marathon Championships TEAM SILVER MEDAL
  7. Jason Ramsden 2019 U20 Oceania 5000m Championships SILVER

NATIONAL CHAMPIONSHIP MEDALLISTS

  1. Thomas Bruins 2012 Australian Duathlon Championships GOLD MEDAL
  2. Brandon Hargreaves 2012 Australian Junior Cross Country SILVER MEDAL
  3. Chris O’Neill 2013 Australian Marathon Championships BRONZE TEAM MEDAL
  4. Adam Martin 2013 Australian Marathon Championships BRONZE TEAM MEDAL
  5. Thomas Bruins 2015 Australian Duathlon Championships GOLD MEDAL
  6. Henry McNulty 2015 Australian Orienteering Championships GOLD MEDAL
  7. Francisco Diaz 2015 Australian Half Marathon Championships TEAM SILVER
  8. Janet Ferguson 2016 Australian Duathlon Championships BRONZE MEDAL
  9. Thomas Bruins 2016 Australian Duathlon Championships BRONZE MEDAL
  10. Rochelle Rodgers 2016 Australian Marathon Championships TEAM SILVER
  11. Toni Heinemann 2016 Australian Marathon Championships TEAM SILVER
  12. Clarrisa Herbst 2018 Australian Junior 5000m Championship BRONZE MEDAL
  13. Reece Harris 2018 Australian Schools National Triathlon TEAM GOLD
  14. Nic Harman 2018 Australian Half Marathon Championships BRONZE MEDAL
  15. Henry McNulty 2018 Australian LD Orienteering Championships. GOLD MEDAL
  16. Dean Menzies 2019 Australian Half Marathon Championships BRONZE TEAM
  17. Matt DiMasi 2019 Australian Half Marathon Championships BRONZE TEAM
  18. Daniel Sheely 2019 Australian Half Marathon Championships BRONZE TEAM

WA STATE CHAMPIONSHIPS MEDALLISTS

2006

Half Ironman

  • Men
    • Steven Bishop  Gold

2008

Track Championships 

  • Open Women’s 5000m
    • Sally O’Dea Gold

2011

Duathlon 

  • Women
    • Rachael Smith Gold

2012

Duathlon 

  • Women
    • Rachael Smith Gold
  • Men
    • Ryan Baugh Bronze

Track Championships 

  • Men’s Open 5000m
    • Brandon Hargreaves Silver
    • Thomas Bruins Bronze

10km Road Championships 

  • Men
    • Brandon Hargreaves 2012 Gold

10,000m Track Championships 

  • Men
    • Thomas Bruins Gold

80km Time Trial 

  • Women
    • Rachael Smith Gold

Half Marathon Championships 

  • Men’s
    • Scott Thomson Bronze

2013

80km Time Trial 

  • Women
    • Rachael Smith Gold
    • Jo Kocik Silver

Half Ironman 

  • Women
    • Rachael Smith  Gold

Marathon Championships 

  • Men
    • Chris O’Neill Silver
    • Adam Martin Bronze

Cross Country Championships 

  • Open Men
    • Thomas Bruins Silver
  • U/20 Men
    • James McIntyre Gold

2014

80km Time Trial 

  • Women
    • Jo Kocik Gold

Duathlon 

  • Men
    • Thomas Bruins Gold 
  • Women
    • Janet Ferguson Bronze

2015

10km Road Championships 

  • Men
    • Thomas Bruins  Bronze

Duathlon

  • Men
    • Thomas Bruins Gold

Track Championships

  • Women’s 5000m
    • Rochelle Rodgers Silver

2016

State Hill Climb Time Trial 

  • Men
    • Thomas Bruins Bronze

Marathon Championship 

  • Women
    • Rochelle Rodgers Gold

10km Road Championship 

  • Men
    • Nic Harman Bronze
  • Women
    • Rochelle Rodgers Bronze

Time Trial

  • Women
    • Alex McDougall Silver

Duathlon 

  • Women
    • Janet Ferguson Bronze
  • Men
    • Thomas Bruins Bronze

Half Marathon Championship 

  • Men
    • Thomas Bruins Gold

10,000m Track Championships 

  • Men
    • Nic Harman Gold
    • Dean Menzies Bronze
  • Women
    • Rochelle Rodgers Gold 

Track Championships

  • Open Women’s 5000m
    • Rochelle Rodgers Gold 
  • Open Men’s 5000m
    • Nic Harman Silver

2017

2km Beach Run 

  • Men
    • Matt Duncan 2017  Gold

80km Time Trial

  • Women
    • Alex McDougall Bronze

10km Road Championships 

  • Women
    • Emily Witham Silver

10,000m Track Championships 

  • Men
    • Andrew Dawson Bronze
  • Women
    • Emily Witham Silver

Track Championships

  • Open Women’s 5000m
    • Rochelle Rodgers Gold
    • Jessica Jason Silver
    • Emily Witham Bronze
  • U/20 Women’s 5000m
    • Clarissa Herbst Silver
  • U/20 Men’s 5000m
    • Luke Burrows Gold
  • Open Men’s 800m
    • Jace Collingridge Silver

2018

Marathon Championships 

  • Women
    • Rochelle Rodgers Gold
  • Men
    • Zac Jeps Gold

Cross Country Championships 

  • U/20 Women
    • Clarissa Herbst Gold
  • Open Men
    • Nic Harman Gold

10,000m Track Championships 

  • Women
    • Rochelle Rodgers Gold
  • Men
    • Dean Menzies Silver

2019

Track Championships 

  • Open Men’s 5000m
    • Nic Harman Gold
  • U/20 Men’s 5000m
    • Jason Ramsden Silver
  • Open Women’s 1500m
    • Angela Ross Silver
    • Keely Waters Bronze
  • Open Men’s 1500m
    • Alain Dutton Bronze
  • U/20 Men’s 1500m
    • Luke Burrows Gold
    • George Peters Bronze
  • Open Women’s 800m
    • Angela Ross Silver
  • Open Men’s 800m
    • Alain Dutton Gold
    • Jace Collingridge Bronze
  • U/20 Men’s 800m
    • Luke Burrows Gold
    • George Peters 2019 U/20 800m Silver
  • U/20 3000m SC
    • Kyle Kowalski Silver
  • U/20 400m
    • Chris Geordas Silver

Cross Country 

  • U/20 Men
    • Jason Ramsden Gold

Half Marathon Championships 

  • Men
    • Paul Mackay Silver

Marathon Championships 

  • Men
    • Matt DiMasi Silver

10,000m Track Championships 

  • Open Women
    • Nera Jareb Gold
    • Dorothy Roe Silver

2020

Track Championships 

  • Open Women’s 5000m
    • Sinead Noonan Gold
    • Rachel McCormick Silver
  • U/20 Women’s 5000m
    • Taylor Kroyer Silver
  • Open Men’s 5000m
    • Jason Ramsden Bronze
  • Open Womens 1500m
    • Angela Ross Gold
    • Rachel McCormick Silver
    • Keely Waters Bronze
  • Open Men’s 1500m
    • Luke Burrows Silver
  • U/20 Men’s 1500m
    • Josh Keatch Gold
    • Lachlan Taylor-Greaves Bronze
  • Open Men’s 3000m SC
    • Brendon Warren Bronze
  • Open Men’s 800m
    • Luke Burrows Gold
    • Tom Moorcroft Silver
  • U/20 Men’s 800m
    • Josh Keatch Silver

AGE GROUP WORLD CHAMPIONSHIP MEDALLISTS

  1. Janet Ferguson 55-59 2016 ITU Classic Duathlon GOLD MEDAL
  2. Janet Ferguson 55-59 2016 Cross Country GOLD MEDAL
  3. Janet Ferguson 55-59 2016 5000m GOLD MEDAL
  4. Janet Ferguson 55-59 2017 ITU Olympic Triathlon GOLD MEDAL
  5. Janet Ferguson 55-59 2018 ITU Olympic Triathlon BRONZE MEDAL

 

FUN RUNS 

2015

City to Surf

  • Men’s Half Marathon
    • Francisco Diaz 1st
    • Nic Harman 2nd
  • Men’s 12km
    • Thomas Bruins 3rd
  • Women’s Half Marathon
    • Rochelle Rodgers 3rd

2016

HBF Run for a Reason

  • Men’s Half Marathon
    • Francisco Sanzana 1st

2017

HBF Run for a Reason

  • Men’s Half Marathon
    • Francisco Sanzana 1st
  • Men’s 12km
    • Dean Menzies 2nd

2018 

HBF Run for a Reason

  • Women’s Half Marathon
    • Rochelle Rodgers 1st
    • Toni Heinemann 3rd
  • Men’s Half Marathon
    • Alex Dreyer 1st
  • Women’s 12km
    • Clarrisa Herbst 3rd
  • Men’s 12km
    • Nic Harman 1st

City to Surf 

  • Women’s Half Marathon
    • Rochelle Rodgers 1st
    • Sarah Greenwood 2nd
  • Men’s Half Marathon
    • Francisco Sanzana 3rd
  • Women’s 12km
    • Emily Witham 1st
    • Clarissa Herbst 3rd
  • Men’s 12km
    • Dean Menzies 3rd